Jdi na obsah Jdi na menu
 


Souhrn podle FCI landseer

20. 6. 2007

Landseer

(Landseer europäisch-kontinentaler Typ, Landseer Continental-European type)

Landseer je mírný a přátelský pes, s vždy dobře naladěnou povahou. Je vyrovnaný, čestný a velmi sebevědomý, zároveň však také velmi poddajný, přítulný a poslušný, a povětšinou velice společenský.

ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: Landseer, Continental-European type; čes.: Landseer, evropsko-kontinentální typ

PŮVOD:
Landseer, stejně jako Nowofoundlandský pes, je potomkem toho největšího psa z ostrova Sv. Johna, který pocházel ze psů, jenž s sebou vozili baskičtí a portugalští rybáři na největší a nejznámější světová pobřeží, kde s nimi lovili ryby a žili u indiánských domorodců.
Landseer získal své pojmenování podle malíře zvířat Edwina Landseera, na jehož portrétu s názvem „Důstojný člen lidské společnosti“ je tento pes nezapomenutelným způsobem vymalován.

POPIS:
Landseer by měl působit dojmem vysokého, silného a dobře vyváženého psa. Končetiny má poněkud delší, než má Newfoundlandský pes, a to obzvláště psi. Hlava by měla být volná a bez vrásek, pokrytá krátkými a jemnými chloupky. Měly by být nápadně modelovaná s noblesním výrazem. Lebku má širokou a masivní s dobře vyvinutým týlovým výčnělkem. Stop je nesporný, nicméně není tak zřetelně vyslovený jako u Svatobernardského psa. Nos má černý. Délka čenichu se rovná hloubce čenichu, měřeného před stopem. Rty má čisté, černé, tak těsné, jak je to jen možné, horní ret překrývá ten spodní. Líce má mírně vyvinuté, směrem k čenichu se zužují. Oči jsou středně velké, mírně hlouběji posazené, hnědé nebo tmavohnědé, světle hnědé jsou však tolerované, mandlově tvarované, s přátelským výrazem. Uši má středně velké, natažené vpřed dosahují vnitřního koutku oka, jsou trojúhelníkově tvarované, s mírně zakulacenými konci, dosti vysoko posazené, ne však příliš vzadu, jsou nošeny ve svěšeném přiklopení u hlavy a pokryté krátkými a jemnými chloupky, delší prameny se nacházejí pouze na zadní části kořene ucha. Krk má široký a svalnatý, délka krku od týlu ke kohoutku tvoří přibližně 4/5 délky od týlu ke konečku nosu. Vyslovený lalok je nežádoucí. Délka těla, měřená od kohoutku ke kořeni ocasu by měla tvořit dvě délky hlavy. Tělo je široké a silné od kohoutku až k záškrtu. Záda má rovná a v linii. Bedra jsou svalnatá. Hruď je hluboká a široká, dobře posazená mezi velmi svalnatými rameny. Břicho je jen velmi mírně podkasané. Ocas je silný, délkou dosahuje nanejvýše mírně pod hlezna, je dobře pokrytý hustou, huňatou a chundelatou srstí. Ocas by měl být svěšený mírně dolů, s povoleným malým zatočením na konci. Přední končetiny má silné a svalnaté, při pohledu z předu jsou absolutně rovné. Lokty jsou vždy blízko u těla. Zadeček je velmi statný. Zadní končetiny se pohybují volně, mají silné kosti obalené silnými svaly, stehenní svaly jsou obzvláště široké. Tlapky má velké, dobře zformované, jakoby kočičí. Pohyb i chůze jsou volné s dlouhými kroky.

VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 72 až 80 cm.
Fena má v kohoutku 67 až 72 cm.
Malé odchylky +/- jsou tolerovány.

VÁHA:
Landseer váží v rozmezí 50 až 68 kg. (Standard FCI hmotnost plemene neuvádí.)

SRST:
Landseer má krycí srst, s výjimkou hlavy, která je dlouhá a tak rovná a hustá, jak je to jen možné, na dotek je velmi měkká. Mírně zvlněná srst na zádech a zadečku není problematická. Hlavní zbarvení srsti je čistě bílé, se zřetelnými černými záplatami na těle a na záškrtu. Límec, přední část hrudi, břicho, končetiny a ocas musí být bílé. Hlava je černá s bílým čenichem a bílým symetrickým požárem, ani příliš úzkým, ani příliš širokým, sahající z čenichu přes hlavu na bílý límec. Bílé značkování není penalizováno, mělo by však být z dalšího plemenného chovu odstraněno.

CHARAKTER:
Landseer je mírný a přátelský pes, s vždy dobře naladěnou povahou. Je vyrovnaný, čestný a velmi sebevědomý, zároveň však také velmi poddajný, přítulný a poslušný, a povětšinou velice společenský. Přestože je jeho povaha bez stopy agresivity a štěká jen velmi vzácně, v případě nebezpečí dokáže svoji rodinu i její majetek spolehlivě ochránit. Bývá náruživým plavcem.

PÉČE:
Landseer má srst, jenž potřebuje alespoň 2 krát týdně kartáčovat, nezapomínejte ji také udržovat čistou.

PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Landseer se průměrně dožívá 11 let.

VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Pomocník rybářů a společník.

VYUŽITÍ DNES:
Společník.

PLEMENO:
FCI II. - Pinčové, knírači a molossoidní plemena.
Sekce 2.2. – Molossoidní plemena, horského typu.
Bez pracovní zkoušky.

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
LS

ČÍSLO STANDARDU:
226/ 01. 10. 1997 (Německo, Švýcarsko)